Zrozumiałe jest, że sprzedając samochód, właściciel chciałby otrzymać za niego jak najwyższą kwotę. Czasem jednak liczy się czas – ważniejsze od samej kwoty jest to, aby szybko dokonać sprzedaży i otrzymać pieniądze do ręki. Kiedy zdecydować się na samodzielną sprzedaż samochodu, a kiedy udać się z tym problemem do skupu aut?
Przygotowanie auta do sprzedaży
Niezależnie od sytuacji, samochód warto jak najlepiej przygotować do sprzedaży. Umycie karoserii i wypranie tapicerki to absolutne minimum, które jednak często nie wystarcza. Jeśli z daleka widać pewne zniszczenia: rysy, rdzę, albo co gorsza wgniecenia, na usunięcie których właściciel nie ma pieniędzy, musi się on liczyć z tym, że wszystkie te ślady będą mieć negatywny wpływ na wartość sprzedawanego pojazdu. Istotny jest też stan techniczny auta. Powinno ono działać i nie stanowić niebezpieczeństwa zarówno dla osób, które nim jadą, jak i dla innych użytkowników dróg. W niektórych przypadkach stan techniczny pojazdu, wcale nie jest tak istotny. Skup samochodów w Pułtusku, którego oferta dostępna jest na stronie: https://sprzedajswojeauto.pl/skup-samochodow-pultusk, oferuje kupno pojazdów w każdym stanie technicznym, w tym auta powypadkowe lub całkowicie niesprawne. Jeśli auto nie nadaję się do dłuższego użytkowania, ulegnie kasacji w skupie.
Co wpływa na cenę rynkową aut używanych?
Na cenę pojazdów używanych wpływają m.in.:
- marka pojazdu,
- rok produkcji,
- jego firmowe wyposażenie,
- ogólny stan techniczny,
- ogólny stan wizualny
- używane paliwo
- liczba dotychczasowych właścicieli – im było ich mniej, tym lepiej (historia pojazdu jest łatwiejsza do sprawdzenia).
Kiedy pokusić się o próbę samodzielnej sprzedaży auta i jak się do tego zabrać?
Warto zacząć od sprawdzenia w serwisach ogłoszeniowych, ile aktualnie jest wystawionych na sprzedaż aut tej samej marki i z tego samego rocznika, w porównywalnym stanie technicznym i używających tego samego paliwa. Kolejna sprawa to kwoty, jakich oczekują za te samochody dotychczasowi właściciele. Jeśli wiele z tych ogłoszeń już dość długo jest obecnych na portalach, może to trochę niepokoić. Może bowiem oznaczać, że aby sprzedać tą drogą konkretny samochód, trzeba będzie podyktować sporo niższą cenę, niż konkurencyjni sprzedawcy.
Samodzielna sprzedaż za pośrednictwem portali ogłoszeniowych i tradycyjnych ogłoszeń wieszanych np. na różnych tablicach w okolicy, może trochę potrwać i nie wiadomo tak naprawdę, kiedy sprzeda się samochód i czy za tę cenę, której się oczekiwało. Rozwiązanie to można więc wypróbować, gdy nie liczy się dla nas czas.
Co daje sprzedaż za pośrednictwem skupu aut?
Tutaj dotychczasowy właściciel od razu dowiaduje się, jaka jest realna wartość rynkowa jego auta – część z niej musi zostać jednak w kieszeni pośrednika, czyli skupu. to on bierze na siebie ryzyko dalszej sprzedaży danego auta. Jednak skup od ręki oceni stan ogólny samochodu i z miejsca przedstawi ofertę kupna. Sprzedający dostanie też pieniądze do ręki zaraz po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Nie ma tu jednak miejsca na ułudę, czy nadzieję, że można było auto sprzedać drożej, za to otrzymane pieniądze są pewne i można od razu nimi rozporządzać. Także ryzyko oszustwa jest znikome.