Jak wybrać pierwszy samochód?

Wielu osób szuka informacji o tym, jak i gdzie kupić dobry samochód, który będzie dla niego odpowiedni. W tym artykule podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru swojego pierwszego samochodu. 


Jeśli nie chcesz sam wybierać swojego pierwszego samochodu tylko zdać się na wiedzę specjalistów, doradzamy skup aut w Żukowie. BART – Skup aut za gotówkę posiada ogromny wybór samochodów dla różnych konsumentów. Specjaliści BRAT pomogą Ci znaleźć wymarzony samochód, wyjaśnią szczegółowo, które nadwozie, silnik i napęd, a także który układ napędowy lepiej wybrać, biorąc pod uwagę budżet i cel zakupu pierwszego samochodu.

Natomiast jeśli chcesz samodzielnie wybrać swój samochód poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji. 

Wybierz typ nadwozia.

  • Sedan

Zwykle w tych samochodach są cztery drzwi, zawsze dwa rzędy siedzeń i oddzielny od kabiny bagażnik z poziomo umieszczoną pokrywą. Samochody w tym nadwoziu są równie dobrze przystosowane do krótkich podróży miejskich i odważnych podróży długodystansowych z bagażem tego, czego potrzebujesz.

  • Hatchback

Wyobraź sobie sedana z dużą pionową pokrywą bagażnika zamiast poziomej. Komora ładunkowa takiego samochodu jest połączona z kabiną i często jest większa niż w sedanie. W takim samochodzie wygodnie jest wysyłać obszerne rzeczy. Wybór hatchbacka jako pierwszego samochodu może być zalecany wszystkim tym, którzy są ważni, aby mieć nie tylko wnętrze dla pięciu osób, ale także wystarczającą ilość miejsca na obszerne, często wymiarowe obciążenie.

  • Kombi

Jest to specjalny kształt nadwozia z przestronnym wnętrzem i dużą przestrzenią bagażową. Pokrywa bagażnika jest tutaj jak w hatchbacku, duża i pionowo ustawiona. W kombi jest szczególnie dużo miejsca nad głowami pasażerów w tylnym rzędzie – dach opadający nie jest na nich naciskany, jak w sedanie lub hatchbacku. Nowa maszyna w tej wersji jest dobrym wyborem dla praktycznych osób, które nie ograniczają się do konwencji domowych. Aby wybrać taki samochód, musisz uwolnić się od trudności z wyborem, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca dla pasażerów lub nie możesz zabrać ze sobą jeszcze kilku obszernych toreb.

Wybierz skrzynię biegów

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać samochód, zwróć uwagę na skrzynię biegów. Każdy z dostępnych gatunków jest najlepszą opcją dla konkretnej sytuacji.

  • Manualna skrzynia biegów

„Ponadczasowy klasyk”. Musisz pracować za pomocą dźwigni zmiany biegów i pedału sprzęgła. Po osiągnięciu żądanej liczby obrotów silnika, ściśnij sprzęgło i zmień bieg. Trudna opcja dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do trzymania w głowie wielu działań naraz. Chociaż zwykle każdy, kto zaczyna uczyć się jazdy, jest zaznajomiony z tego rodzaju skrzynią biegów.

  • Automatyczna skrzynia biegów

W takim przypadku zmiany biegów występują bez interwencji kierowcy. Pedał sprzęgła został zastąpiony tak zwanym przemiennikiem momentu obrotowego. Redystrybuuje moc (moment obrotowy) z silnika do skrzyni biegów. Każda automatyczna skrzynia biegów ma elektroniczną jednostkę sterującą.

Który silnik jest lepszy?

  • Silnik wysokoprężny – jest niezawodną jednostką, która może oszczędzać paliwo, wydostawać się z błota i holować ciężkie przyczepy. Drogi w naprawie, jeśli porównasz go z benzynowym odpowiednikiem.
  • Silnik benzynowy – do różnych celów i zadań. Czuje się dobrze na zimno. Stosunkowo tani w utrzymaniu. Nowoczesne egzemplarze nie są gorsze od oleju napędowego pod względem ekonomicznym. Świetne rozwiązanie dla pierwszego samochodu miejskiego.
  • Silniki elektryczne – absolutne bezpieczeństwo dla środowiska i cicha praca. Silnik elektryczny ma niesamowitą dynamikę aparatu przedsionkowego i jest tańszy niż silniki na paliwo palne.