Pomoc drogowa to usługa, po którą często sięgają kierowcy, gdy napotka ich awaria podczas pokonywania trasy. Regularność zleceń i stosunkowo wysokie stawki sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, kto może świadczyć usługi pomocy drogowej?
Czym jest pomoc drogowa?
Firmy, które specjalizują się w świadczeniu usług z zakresu pomocy drogowej, na co dzień zajmują się transportem pojazdów. W większości przypadków po ofertę pomocy drogowej sięgają kierowcy, których samochody uległy awarii w trakcie jazdy. Równie częstym przypadkiem są wypadki oraz kolizje drogowe. Specyfiką pracy w pomocy drogowej jest spędzanie czasu w drodze, ze zlecenia do zlecenia, również w weekendy i w święta.
Kto może świadczyć usługi pomocy drogowej?
W zasadzie nie ma konkretnie narzuconych, wyśrubowanych wymagań względem osób, które chciałyby rozpocząć działalność w charakterze pomocy drogowej. Konieczne jest z pewnością:
- posiadanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy,
- specjalny samochód przystosowany do transportu pojazdów,
- prowadzenie legalnej firmy – działalności gospodarczej.
W zależności od rodzaju i dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu różne są wymagania co do kategorii prawa jazdy. W przypadku małych autolawet wystarczające są typowe uprawnienia, czyli kategoria B. Rozszerzeniem może być prawo jazdy B+E, które umożliwia dodatkowo holowanie przyczep. Większe możliwości przewozowe cechują duże holowniki. Pojazdy te są dużo cięższe, dlatego zapewniają wyższą ładowność. W przypadku ciężarowych autolawet wymagane są „zawodowe” kategorie prawa jazdy – C1, C1+E, C lub C+E. Ten rodzaj holowników umożliwia jednak transport naprawdę ciężkich samochodów, w tym także pojazdów ciężarowych, autobusów, czy maszyn roboczych.
Jak rozpocząć prowadzenie działalności w zakresie pomocy drogowej?
Osoby, które są zainteresowane karierą w branży pomocy drogowej, powinny zainteresować się wymogami formalnymi, jakie należy spełnić. Przede wszystkim ta forma pracy wymaga posiadania zarejestrowanej działalności gospodarczej. Założenie firmy, takiej jak Pomoc drogowa i laweta 24h Prusice, nie jest w obecnych czasach większym problemem, ponieważ możliwe jest dopełnienie wszelkich formalności online, poprzez specjalny formularz. Prowadzenie pomocy drogowej wymaga również odpowiedniego pojazdu – autolawety, czy też holownika. Takowy samochód pozwoli nam zajmować się transportem zarówno uszkodzonych aut, jak i tych, które uległy awarii. W przypadku autolawety wymagane jest odpowiednie ubezpieczenie oraz ważny przegląd techniczny. Żaden pojazd nie może jednak poruszać się sam, bez kierowcy. Osoba, która chciałaby świadczyć usługi w zakresie pomocy drogowej, powinna posiadać stosowne prawo jazdy. W zależności od rodzaju pojazdu, jaki będzie narzędziem naszej pracy, może wystarczyć nam wyłącznie kategoria B prawa jazdy. W innych przypadkach niezbędne będzie wykonanie dodatkowych kategorii prawa jazdy (np. C lub C+E).